Koběluš - ovocné stromy

JAK ZASADIT A PEČOVAT O STROMEK

Jak zasadit, pohnojit a ostříhat na jaře zakoupené ovocné stromky a keře. Viz níže.


JAK ZASADIT STROMEK
 Na podzim zasazený ovocný stromek/keř je schopný během zimy nebo brzy na jaře zakořenit, zachytit  vláhu a živiny z půdy a tím na jaře začně krásně rašit a postupně růst a může získat až rok náskoku před stromky nasazené pozdě na jaře.
Nejlepší termín sázení je na podzim od 1/2 X., nejlépe v listopadu a až do 1/2 XII, popř.mrazů. Přízemní mrazíky nebo -2 až -5st.C nevadí. Taktéž sníh nevadí. Na jaře je nejlépe zasadit stromek co nejdříve, od III.

VÝBĚR VHODNÉHO MÍSTA:
Stromky nesaďte do míst s vysokou hladinou spodní vody, do míst, kde se stéká voda a není odtok, podmáčených míst, těžce jílovitých půd, do stínu...Čím více slunka, tím lepší chuť ovoce, méně houbových chorob. Svůj pozomek proto pozorujte, zejména při a po deštích, sledujte, kde dochází k vysychání, kde je delší dobu mokro....musíte si zkrátka zmapovat svůj terén, resp. zahradu, pole...kde budete sázet.

JÁMA
Na dno vykopané jámy (min. 40cm x 40 x 40cm, čím větší, tím lepší) dejte uleželý a sypký koňský hnůj (kravský, ovčí...), ale ne čerstvý. Můžete použít  suché slepičince, granulovaný hnůj...Určitě nešetřete. Je to základní hnojení, které postupně dodává výživu stromku, zlepšuje půdní strukturu a podílí se na tvorbě humusu.

KOLÍK
Zatlučte pořádný kolík z JZ strany. Vložte stromek kořenama dolů tak, aby místo očkování (místo přechodu podnož-odrůda) bylo 5-10cm nad zemí. Nejlépe, jak byl stromek původně zvyklý. Vzdálenost stromku od kolíku cca 5-10cm.

SUBSTRÁT
Nasypte dobrou zeminu (zahradnický substrát smíchaný s trochou jílu) do 1/3 kořenů. Ušlapte.  Zalijte dle potřeby (min. 1 konev, v suchém období i 3konve). Tak sadíte tz. "na vodu". Dosypte zeminu (zahr. substrát) po výšku, jak byl původně stromek zvyklý nebo místo očkování (přechod podnož-odrůda) musí být 5-10cm nad zemí. Znovu řádně ušlápněte. Stromek nesmí jít vytáhnout ven či se viklat.

HNOJENÍ
V tomto jarním období je potřeba stromky sestřihnout a nastartovat! Potřebují rychlejší přísun živin, zpočátku především dusíku (síran amonný, NPK, Cererit....). Pohnojte poprvé, jakmile začnou rašit. Za 3 týdny znovu a za další 3 týdny opět. Ve druhé a ve třetí dávce by hnojivo mělo obsahovat i fosfor, draslík, popř. hořčík, vápník...Můžete používat tekuté či granulované, krystalické hnojivo ve formě zálivky, popř. rozmočte granulované koňské hnojivo a použijte to jako hnojivou zálivku. Nebojte se a hnojte!!!
Listy na stromcích musí mít pěknou zelenou barvu. Světle zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku. Stromek málo roste, nepřírustají větvičky, stromek trpí a vy se ochuzujete o úrodu. Nebojte se a hnojte. Máte to pod Vaší kontrolou. Víte, co děláte, víte, co jíte. Pokud se listy kroutí, pravděpodobně je napadly mšice. Mladé stromky je potřeba postříkat insekticidem proti savým škůdcům (např. Pirimor, Calypso...). Mladé stromky si se mšicemi špatně vyrovnávají a mohou i seschnout. Větší stromy již není třeba stříkat, poradí si samy.

ŘEZ STROMKŮ PO VÝSADBĚ
Řez stromků s terminálem: Postranní větvičky zastřihněte o 1/3 až 1/2 jejich délky. Terminál (dominantní větev rostoucí nahoru) zakraťte tak, aby byl delší než ostatní větvičky. Musí převyšovat ostatní větve, jen jeden může být šéf.
Stromky s kotlovitou korunou. Terminál pokud je, vystřihne se úplně. Postranní větvičky zakrátíme  o 1/3 až 1/2. Počet postranních vetviček u kotlovité koruny 4, max. 5.

ZÁLIVKA
Během roku Vaše letos zasazené stromky a keře zalévejte dle potřeby, min. 1x za 10dní. Vodu musíte dostat až ke kořenům!!!! Zalijte půdu kolem stromku do hloubky 20-30cm. Minimální dávka 60l, lépe až 100l. Pokud vydatně prší (20-30mm), zalévat nemusíte.

PROSÍM, NAŠE STROMKY NENAMÁČEJTE PŘEDEM DO KÝBLE S VODOU. SMYJETE Z KOŘENŮ TO NEJCENNĚJŠÍ - BLÁTIVOU VRSTVU, KTERÁ POMÁHÁ CHRÁNIT PŘED SUCHEM!!! SAĎTE RADĚJI TZV. "NA VODU" (VIZ VÝŠE).

Hodně štěstí, trpělivosti a dostatek pěstitelských úspěchů Vám přeje Ovocná školka Koběluš.