Koběluš - ovocné stromy

PROSTOKOŘENNÝ X KONTEJNEROVANÝ

Co to je prostokořenná rostlina x kontejnerovaná rostlina? Rozdíly. A kdy se mohou sadit.


Prostokořenná rostlina- u nás ve školce - prostokořenný stromek/keř-je sadba stromku/keře bez půdy, bez substrátu a bez kontejneru (=bez květináče), proto prostokořenný.
Stromky/keře pěstované na poli jsou na podzim po jejich ukončení vegetace (= ukládání se do spánku) vyorány z pole a po vytřídění a nasvazkování jsou založeny do záhonu s půdou. Vlastní výsadba na zahradu  proto probíhá později a sadí se na podzim-od poloviny října, nejlépe během celého listopadu, popř. i v prosinci, v závislosti na počasí.
Proto nespěchejte s výsadbou prostokořenných stromků/keřů a nechte stromky/keře dobře vyzrát na našem poli.
Sněhová pokrývka výsadbě nevadí, ani mírné mrazy pod nulu, jelikož půda je vyhřátá z léta a teplota půdy u kořenů  se pohybuje kolem 5 až 7st.C . Další termín sázení je brzké jaro-někdy již únor, většinou březen, popř. duben, vyjímečně květen, opět podle počasí.

Kontejnerovaný stromek/keř = stromek/keř v kontejneru-je stromek/keř pěstovaný v substrátu a v kontejneru (v květináči), proto kontejnerovaný stromek/keř.
Výsadba na zahradu může probíhat témeř kdykoliv, vyjma v době zimy s velkými mrazy nebo v létě v období velkého sucha a vysokých teplot. Nemusí se čekat až do pozdního podzimu na vyorání, ale stromek je k dispozici v době, kdy vy potřebujete sázet.