Koběluš - ovocné stromy Facebook

Jak zasadit stromek

Jak zasadit ovocný stromek nebo ovocný keř, jak pěstovat borůvku nebo brusinku. V období sucha: Během sázení nezalévat až po výsadbě!!! Zalévejte během sázení 30-50l-sázejte do bláta, tzv. na vodu! Za každých 7-10dní 30-50l vody dostat pod kořeny.


JAK ZASADIT OVOCNÝ STROMEK NEBO KEŘ

JAK ZASADIT STROMEK
 Na podzim zasazený ovocný stromek/keř je schopný během zimy nebo brzy na jaře zakořenit, zachytit  vláhu a živiny z půdy a tím na jaře začně krásně rašit a postupně růst a může získat až rok náskoku před stromky nasazené pozdě na jaře.
Nejlepší termín sázení je na podzim od 1/2 X., nejlépe v listopadu a až do 1/2 XII, popř.mrazů. Přízemní mrazíky nebo -2 až -5st.C nevadí. Taktéž sníh nevadí. Na jaře je nejlépe zasadit stromek co nejdříve, od III.

VÝBĚR VHODNÉHO MÍSTA:
Stromky nesaďte do míst s vysokou hladinou spodní vody, do míst, kde se stéká voda a není odtok, podmáčených míst, těžce jílovitých půd, do stínu...Čím více slunka, tím lepší chuť ovoce, méně houbových chorob. Svůj pozemek proto pozorujte, zejména při a po deštích, sledujte, kde dochází k vysychání, kde je delší dobu mokro....musíte si zkrátka zmapovat svůj terén, resp. zahradu, pole...kde budete sázet. Nejlépe vykopat jámu pro stromek třeba i rok dopředu, udělat z jámy kompost a zároveň pozorovat po deštích stav, odtok vody v jámě.

JÁMA
Na dno vykopané jámy (min. 40cm x 40 x 40cm, čím větší, tím lepší, klidně 1m) dejte uleželý a sypký koňský hnůj (kravský, ovčí...), ale ne čerstvý. Můžete použít  suché slepičince, granulovaný hnůj...Určitě nešetřete. Je to základní hnojení, které postupně dodává výživu stromku, zlepšuje půdní strukturu a podílí se na tvorbě humusu. Dolů ke kořenům se již později nedostanete.

KOLÍK
Zatlučte pořádný kolík z JZ strany. Vložte stromek kořenama dolů tak, aby místo očkování (místo přechodu podnož-odrůda) bylo 5-10cm nad zemí. Nejlépe, jak byl stromek původně zvyklý. Vzdálenost kolíku od stromku cca 5-10cm.

SUBSTRÁT
Nasypte dobrou zeminu (zahradnický substrát smíchaný s trochou jílu) do 1/3 kořenů. Ušlapte.  Zalijte dle potřeby (min. 1 konev, v suchém období i 3konve). Tak sadíte tz. "na vodu". Dosypte zeminu (zahr. substrát) po výšku, jak byl původně stromek zvyklý nebo místo očkování (přechod podnož-odrůda) musí být 5-10cm nad zemí. Znovu řádně ušlápněte. Stromek nesmí jít vytáhnout ven či se viklat.

HNOJENÍ
V tomto jarním období je potřeba stromky sestřihnout a nastartovat! Potřebují rychlejší přísun živin, zpočátku především dusíku (síran amonný, NPK, Cererit....). Pohnojte poprvé, jakmile začnou rašit. Za 3 týdny znovu a za další 3 týdny opět. Ve druhé a ve třetí dávce by hnojivo mělo obsahovat i fosfor, draslík, popř. hořčík, vápník...Můžete používat tekuté či granulované, krystalické hnojivo ve formě zálivky, popř. rozmočte granulované koňské hnojivo a použijte to jako hnojivou zálivku. Nebojte se a hnojte!!!
Listy na stromcích musí mít pěknou zelenou barvu. Světle zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku. Stromek málo roste, nepřírustají větvičky, stromek trpí a vy se ochuzujete o úrodu. Nebojte se a hnojte. Máte to pod Vaší kontrolou. Víte, co děláte, víte, co jíte. Pokud se listy kroutí, pravděpodobně je napadly mšice. Mladé stromky je potřeba postříkat insekticidem proti savým škůdcům (např. Pirimor, Calypso...). Mladé stromky si se mšicemi špatně vyrovnávají a mohou i seschnout. Můžete použít i mýdlovou nebo jarovou vodu či jíchu z kopřiv a přesličky. Mšice se alespoň smyjí. Starší stromy již není třeba stříkat, poradí si samy.

ŘEZ STROMKŮ PO VÝSADBĚ
Řez keřů: zásadně na jaře, ne na podzim, zakrátit větve o 1/3 jejich délky.
Řez stromků s terminálem: Postranní větvičky zastřihněte o 1/3 až 1/2 jejich délky. Terminál (dominantní větev rostoucí nahoru) zakraťte tak, aby byl delší než ostatní větvičky. Musí převyšovat ostatní větve, jen jeden může být šéf (král).
Stromky s kotlovitou korunou. Terminál pokud je, vystřihne se úplně. Postranní větvičky zakrátíme  o 1/3 až 1/2. Počet postranních větviček u kotlovité koruny 4, max. 5.

ZÁLIVKA
Během roku Vaše letos zasazené stromky a keře zalévejte dle potřeby, min. 1x za 10dní. Vodu musíte dostat až ke kořenům!!!! Zalijte půdu kolem stromku do hloubky 20-30cm. Minimální dávka 60l, lépe až 100l. Pokud vydatně prší (20-30mm), zalévat nemusíte.

PROSÍM, NAŠE STROMKY NENAMÁČEJTE PŘEDEM DO KÝBLE S VODOU. SMYJETE Z KOŘENŮ TO NEJCENNĚJŠÍ - BLÁTIVOU VRSTVU, KTERÁ POMÁHÁ CHRÁNIT PŘED SUCHEM!!! SAĎTE RADĚJI TZV. "NA VODU" (VIZ VÝŠE).JAK ZASADIT KANADSKOU BORŮVKU
ZÁKLADNÍ PODMÍNKY
 • je to vřesovištní rostlina, proto potřebuje rašelinový substrát s pH=4,5 a méně
 • plodí i jedna borůvka
 • pro zvýšení plodnosti doporučujeme výběr min. dvou různých odrůd
 • vzdálenost výsadby mezi 2 borůvkami min. 80cm
 • vysazujeme na plné slunce nebo do polostínu
JAK ZASADIT BORŮVKU
 • vyhloubit jámu do hloubky 40cm, do šířky a do délky 50-100cm
 • na dno jámy suché kuřince nebo holubince, granulovaný hnůj nebo min.2 roky uleželý koňský, kravský ...hnůj
 • na vrstvu hnoje vrstvu rašeliny, resp. rašelinového substrátu
 • odstranit kontejner (květináč) z kořenového balu
 • borůvku, resp. kořeny vložíme do vyhloubené jámy a důkladně zasypeme rašelinovým substrátem do úrovně, jak byla borůvka zvyklá růst. Nikde kolem kořenů nesmí vzniknout vzduchová mezera, jinak nedojde k propojení kořenů se substrátem a rostlina může  vyschnout
 • důkladně zalijeme, nejlépe dešťovou vodou až ke kořenům
 • namulčujeme piliny, kůru...
Během pěstování borůvek musíme dodržet 3 základní podmínky pro zdravý růst a velký výnos plodů a zachování velikosti plodů:
 • zasadit do rašelinového substrátu
 • udržovat dostatek vláhy
 • doplňovat živiny
Pokud porušíme jednu z těchto podmínek, borůvka může přestat růst, zmenšuje velikost plodů, sníží výnosy nebo dokonce postupně odumře!!!

ŘEZ BORŮVKOVÉHO KEŘE
 • každým rokem odstřihnout až 1/3 výhonů, první odstřihujeme poškozené, suché, staré, slabé. Prodloužíme tak živostnost keře.
PŘIHNOJOVÁNÍ BORŮVEK
První přihnojování, jakmile začnou rašit listy. Za 3 týdny znovu a za další 3 týdny opět. Ve druhé a ve třetí dávce by hnojivo mělo obsahovat více fosforu, draslíku. Používat hnojiva určena pro borůvky v pevné formě nebo ve formě zálivky, popř. rozmočte granulované koňské hnojivo, kuřince, holubince a použijte jako hnojivou zálivku.
Listy musí mít pěknou zelenou barvu. Světle zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku. Rostlina málo roste, nepřírustají větvičky, rostlina trpí, špatně plodí a vy se ochuzujete o úrodu.

JAK ZASADIT BRUSINKU

Brusinka je také vřesovištní rostlina. Dorůstá do výšky 50cm. Vysazujeme na vzdálenost 30-40cm mezi 2 brusinkami a pěstujeme ji obdobně jako borůvku, viz nahoře.
Brusinka vyžaduje propustné půdy a nesnáší přemokření, proto je vhodné do rašelinového substrátu přimíchat písek. Namulčujte nejlépe borovicovou kůru. Při nesprávném pěstování, přemokření, špatný substrát...lístky nebo větvičky černají. Nezapomeňte přihnojovat, viz přihnojování borůvek.
JAK ZASADIT JAHODY
Zakoupenou sadbu jahod (jednouplodící nebo stáleplodící) sadíme na vzdálenost 25-35cm od sebe do kvalitní zeminy. Po zasazení vždy zalejeme vodou. Dle potřeby zaléváme a přihnojujeme, nejlépe v době rašení a narůstání zelené hmoty. Na zimu nakrýváme (chvojí, zahradní textilie...), abychom předešli k vymrznutí rostlin. Brzy na jaře obereme staré listí, odstraníme šlahouny, okopeme, pokud nemáme zasazené jahody v textilii proti plevelům, přihnojíme a zalejeme. Přihnojování opakujeme ještě alespoň jednou. Zálivka dle potřeby.

JAK ZASADIT STROMKOVÝ ANGREŠT A RYBÍZ
Nároky:
 • plné slunko
 • půdy s dostatkem vláhy a živin
 • opora nutná
 • prosvětlování koruny i během růstu


Stromkový angrešt má křehké větvičky a rád se v korunce vylamuje. Potřebuje velmi dobrou oporu. Stromkový rybíz má větvičky pevnější a pružnější, vylamuje se v korunce mnohem méně, přesto opora je také nutná. Důležitým opatřením tedy je vyvázat stromkový angrešt/rybíz k pevné tyčce, která přesahuje výšku korunky.

  Vykopeme jámu na vhodném stanovišti cca 30cm x30cm x30cm minimálně, čím více, tím lépe.
  Zatlučeme kolík, který je vyšší než rostlina.
  Vložíme rostlinu kořenem dolů a postupně přisypáváme kvalitní půdu s organickým hnojivem, dobře rozloženým. Pokud je sucho, jámu řádně zalijeme-min. 3konve desetilitrové, popřípadně i během zasypávání opět přilíváme další vodu. Pokud zalejeme jen trochu, okolní půda si nasaje také vodu a pro rostlinu nezbyde skoro nic. I když prší, je třeba rostlinu zalít, aby se kořeny spojily s půdou a nevysychaly ve "vzdušných kapsách".
Hloubka výsadby: stromkové angrešty i rybízy můžeme vysadit hlouběji, čím trošku zabráníme rychlejšímu vysychání půdy kolem kořenů. Angrešt je totiž citlivý na přeschnutí!!!

  Vyvážeme rostlinu ke kolíku plochým úvazkem a to dole nad půdou, ve třední části, pod korunkou a hlavně v korunce!!

Mulčování posekanou trávou na půdu kolem rostlin vhodné-udržení vláhy u koř. systému, zabránění růstu plevelů.

Péče v dalším roce:Po výsadbě na jaře sestřihneme na 3-5 oček, střed vystřihneme úplně. Cílem je dostat slunce a vzduch do korunky, jelikož to houbové choroby nejí rády. Plodů bude méně, ale budou větší a mnohem chutnější a sladší. Prosvětlujte korunku i během vegetace, slunce a vzduch do korunky.
  Hnojení
V jarním období je potřeba stromky nastartovat! Potřebují rychlejší přísun živin, zpočátku především dusíku (síran amonný, NPK, Cererit....). Pohnojte poprvé, jakmile začnou rašit. Za 3 týdny znovu a za další 3 týdny opět. Ve druhé a ve třetí dávce by hnojivo mělo obsahovat i fosfor, draslík, popř. hořčík, vápník...Můžete používat tekuté či granulované, krystalické hnojivo ve formě zálivky, popř. rozmočte granulované koňské hnojivo a použijte to jako hnojivou zálivku. Nebojte se a hnojte!!!
Listy na stromcích musí mít pěknou zelenou barvu. Světle zelené listy jsou příznakem nedostatku dusíku. Stromek málo roste, nepřírustají větvičky, stromek trpí a vy se ochuzujete o úrodu. Nebojte se a hnojte. Máte to pod Vaší kontrolou. Víte, co děláte, víte, co jíte. Pokud se listy kroutí, pravděpodobně je napadly mšice. Mladé stromky je potřeba postříkat insekticidem proti savým škůdcům (např. Pirimor, Calypso...). Mladé stromky si se mšicemi špatně vyrovnávají a mohou i seschnout. Můžete použít i mýdlovou nebo jarovou vodu či jíchu z kopřiv a přesličky. Mšice se alespoň smyjí. Větší stromy již není třeba stříkat, poradí si samy.Hodně štěstí, trpělivosti a dostatek pěstitelských úspěchů Vám přeje Ovocná školka Koběluš.