Koběluš - ovocné stromy Facebook

GOLDEN DELICIOUS REINDERS - Jabloň zimní

Klasická tržní zimní žlutá odrůda jabloně se sladkou chutí.

Zimní - měsíce konzumní zralosti: listopad - duben
pěstitelský tvar (podnož) informace cena kusů
Čtvrtkmen - prostokořenný  (M7) Prodej od 18.10.2023, střední zahrada 1ks ~ 300kč osobní odběr

Původ

Odrůda pochází z USA, kde vznikla jako náhodný semenáč koncem předminulého století. 

Vlastnosti stromu

Růst je středně silný. Vytváří koruny vysoce kulovité, později mírně rozložité. Plodonosný obrost je středně dlouhý. Kvete středně pozdě až pozdě. Odrůda se dobře opyluje a sama je dobrým opylovačem. 

Vlastnosti plodu 

Je středně velký. Tvar je vysoce kulovitý až kulovitý, ke kalichu mírně zúžený. Slupka je většinou hladká suchá, matně lesklá. Základní barva je zelenožlutá, později zlatožlutá, někdy s narůžovělým až slabě oranžovým líčkem. Dužnina je žlutavá, pevná, dosti jemná, šťavnatá. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, při dobrém vyzrání plodů výborná. 

Plodnost

Je raná, při správném výběru stanoviště a dobrém ošetřování vysoká a pravidelná. 

Odolnost

Trpí strupovitostí, padlím jen středně. Vůči mrazům ve dřevě je středně citlivá, proti pozdním jarním mrazíkům v době květu je odolnější. 

Tvar a podnož

Odrůda je vhodná pro všechny tvary. Nejčastěji se nyní pěstuje ve stěnách nebo jako štíhlá vřetena, neboť v důsledku detailního řezu přináší mnohem kvalitnější plody. 

Doba zrání

V teplých oblastech se sklízí koncem září, ze středních poloh až v druhé polovině října. Konzumní zralost dosahuje v listopadu a vydrží do března až dubna. 

Celkové zhodnocení

V teplých klimatických podmínkách je tato odrůda úrodná a přináší velmi kvalitní plody. Mezi hlavní nedostatky patří velká citlivost na strupovitost a vysoké nároky na výběr stanoviště i polohy.